Slavíme dva roky!

Linda Matějovská

Nerudova ulice může v současnosti trochu připomínat Matějskou pouť, plnou vietnamských večerek, směnáren a kýčovitých turistických obchodů se suvenýry. Když se ale nenecháte odradit, najdete mezi tím vším malý ostrov českého designu - Designum Gallery.

12799167_1705071753110241_8868647110441951267_n.jpg

Naše galerie vznikla v roce 2014 díky rekonstrukci domu ze 13.století, a kromě ní se na této adrese nachází i butikový hotel Golden Key a stylová kavárna. Hlavními motivy pro otevření prodejní galerie byly láska k Malé Straně a současnému českému designu. Ze začátku jsme nabízeli nesmělý výběr z českého porcelánu, skla a šperku, ale postupně se náš sortiment rozšiřoval a v současnosti je opravdu z čeho vybírat. Neustále sledujeme, co nového kde vzniká a často prostě neodoláme a o nové kousky se s Vámi chceme podělit. Nedávno nás nadchla například Kateřina Matěchová svými minimalistickými prsteny, znáte ji?

Daniel Piršč a jeho j idelní servis  Panathenai

Daniel Piršč a jeho jidelní servis Panathenai

Náhrdelník Evy Růžičkové

Náhrdelník Evy Růžičkové

Můžete u nás najít známé a oceňované tvůrce jako jsou Daniel Piršč, Jiří Pelcl nebo Zorya, ale i mladou a nadanou krev čerstvých absolventů uměleckých škol, třeba Janu Štefkovou nebo Evu Růžičkovou. Vybíráme pro Vás jednoduše takové designéry, kteří v sobě snoubí kvalitní řemeslnou práci a osobitou výjimečnost.

Víme, jaký je to pocit, když znáte příběh šperku, který nosíte, nebo poznáte toho, kdo navrhl vázu ve vašem obývacím pokoji. Pravidelně proto pořádáme komorní setkání s jednotlivými designéry. Můžete se s nimi osobně seznámit a nechat si poodhalit tajemství jejich tvorby. Na jaře jste takto mohli potkat designérky Mooyyy a v říjnu nás čeká workshop s Hanušem Lamrem. Jeho folklorní kolekci šperků byste si neměli nechat ujít!

12799167_1705071753110241_8868647110441951267_n.jpg

Přejeme si, abyste se u nás cítili dobře a našli to, co hledáte, ať už je to dárek k narozeninám pro maminku, drobnost pro radost nebo zásnubní prsteny. Děkujeme všem, kteří nás během našich prvních dvou let navštěvovali a podporovali.

Těšíme se s Vámi na další shledávání!

Two years anniversary!

Nerudova Street shop selection might not look very pleasing at first glance, but do not get discouraged. We believe that that you can find several interesting places and also an island of Czech design - Designum Gallery. Our gallery opened in 2014 in a refurbished 13th century house. In the same building there is also a boutique hotel Golden Key and a stylish cafe.

Main inspirations for opening of our gallery was love for this part of old Prague and passion for contemporary Czech design.The assortment ranges from porcelain and glass to jewelery. We are constantly monitoring what's new and when there is something interesting we try to present it. Just recently, we have been thrilled by minimalist rings from Katerina Matechova.

A_PAL_00557389-2.jpg

Our selection presents award-winning designers such as Daniel Pirsc, Jiri Pelcl and Zorya but also young and talented graduates from art schools, for instance Jana Stefkova and Eva Ruzickova. We simply choose those designers whose work combine quality craftsmanship with invention and uniqueness.

Bracelet from Klara Sipkova

Bracelet from Klara Sipkova

Rings! Katerina Matechova & Eva Ruzickova

Rings! Katerina Matechova & Eva Ruzickova

We know how it feels when you know the story of the jewelry you wear, or meet someone who designed the vase in your living room. Therefore we organize regular meetings with individual designers. You can not only meet with them in person but also have a chance to discover the secrets of their work. Recently we've met with the designers of Mooyyy jewelry and in October 2016 Hanus Lamr will come to show his new FOLKLORE jewelry collection.   

We hope that our customers would find what they're looking for, whether it's a birthday gift, a small present or an engagement ring. Thank you to everyone who visited and supported us.

Příběhy ukryté do snubních prstenů

Linda Matějovská

Svatby už dnes dávno nemusí probíhat v uniformním duchu nebo podle představ příbuzných. Nemusíte se oblékat do šlehačkových šatů, ani si nechávat vázat kytici z babiččiných oblíbených karafiátů. S klidným srdcem můžete vynechat i naškrobené ubrusy, fotografa z agentury a pětipatrový dort z přeslazeného marcipánu.

Naopak, můžete si uspořádat svatbu podle svých přání a na míru tomu, co je vám opravdu blízké. To platí i pro snubní prsteny, které mohou vypadat úplně jinak než jako dva strojově zpracované kroužky, které si vyberete v záplavě podobně vypadajících v anonymním prostředí klenotnictví. Máte možnost oslovit některého z českých šperkařů, jež spojuje ruční práce, osobní přístup a především vášeň pro jejich práci.

Pro 27JEWELRY Lenky Šváchové je charakteristická hra s různými materiály a fascinace samotným procesem tvorby šperku, na jehož konci je často nepředvídatelný výsledek. Její šperky jsou organické, živé, nepravidelné a rozhodně ne prvoplánové. 
Ve tvorbě na zakázku se snaží vyhovět představě snoubenců, tak aby se s prsteny mohli ztotožnit, ale zároveň neztratily na jejím osobitém rukopisu. Často vychází z předem vytvořených kolekcí a prsteny jen upraví podle specifických přání. Oblíbeným požadavkem je například rozdílná podoba pánského a dámského prstenu, ale tak, aby je spojoval stejný princip. 
Můžete si například nechat vyrobit prsten s otiskem prstů toho druhého, s kamínkem uvnitř i vně, nebo dva tvarově odlišné prsteny, které do sebe zapadají a tvoří tak jeden celek. 

Symbolika vzájemné sounáležitosti v podobě dvou prstenů, které se do sebe zaklesnou jako mysli snoubenců, se objevuje i u Kláry Šípkové. Ta narozdíl od 27JEWELRY upřednostňuje čisté tvary a minimalistické provedení. Prsteny může spojovat nenápadně zabudovaný magnet, jednoduchá linie nebo významné datum. Nejvíce ji fascinuje práce s chirurgickou ocelí, v případě snubních prstenů se ale nebrání ani jiným materiálům, jako je bílé zlato nebo vsazené brilianty. Pokud hledáte nadčasovou krásu, která neomrzí, najdete ji u Kláry.

S nadčasovým designem pracuje i Věra Nováková, která navíc doplňuje jednoduché linie svých prstenů o výraznou strukturu otisku sépiové kosti. Mezi sebou se navíc dají různě kombinovat, můžete si tak vybrat například ze tří barev zlata a zásnubní prsten s kuličkou doplnit o snubní v podobě ladného oblouku, který ho obepíná

Možná ale hledáte něco úplně jiného. Něco výjimečného a unikátního jako je váš vztah. Pokud jste navíc architekti nebo stavaři, a zlato je vám trochu cizí, nabízí se pro vás jeden netypický, zato výstižný materiál - beton. První asociace mohou být rozpačité, zvlášt když si pod pojmem beton představíme jen nudné, těžké kvádry. Jenže firma Gravelli vás může snadno přesvědčit, že betonový snubní prsten je přesně to, co nejlépe vystihuje podstatu manželství.  Vlastně je k této myšlence přivedl jejich první zákazník, pro kterého zlatý prsten neměl hodnotu, a hledal něco, co nikdo jiný nemá. A našel. Betonové prsteny totiž přesně charakterizují vztah dvou manželů, jsou křehké a člověk se o ně musí starat, aby mu dlouho vydržely. 

Přístupů, materiálů a variant se nabízí spousta a tak vybrat si snubní prsten, který vám bude blízký, by nemělo být těžké. Mnohem těžší bude vybrat si správně i toho pravého…

Wedding ring's hidden stories

Weddings are no longer driven by traditions and family customs. No need to dress in white, have a bouquet done from grandma's favorite flowers. You can freely skip the white tablecloths, official photographs and big cakes. Your wedding can be tailored to your own wishes.

The same is true about the wedding rings. They can be far away from simple, uniform bands bought in traditional jewelry stores. A number of Czech jewelry designers is able to offer an individual approach to your ideas and embed your personal story into the ring.

27JEWELRY by Lenka Šváchová is characterized by playful imagination, enchantment with different materials. Her jewelry is organic, lively, variable and unorthodox. Original wedding rings made by Lenka aspire to meet the ideas of the couple, but at the same time without loosing her unique design character. Her wedding rings often come from the existing collections with adjustments according to specific wishes. Frequent request is to have a different ring for Her and for Him but united by the same aesthetical principal. Lenka can also make a ring with the fingerprint of your loved one, ring with a stone inside or outside or even two different rings whose shapes fit into one another and thus make a single unit.

Symbolism of belonging expressed by two rings that fit together can be also found with Klára Šípková. In contrast to 27 JEWELRY her shapes are clean and minimalistic. The bonding principle can be a hidden magnet or an important date. Klara loves to work with surgical steel but in case of wedding rings she is fine with other materials such as white gold and brilliants. If you look for timeless beauty that doesn't wear out you can find it here.

Also Věra Nováková's design can be called timeless. Her simple shape rings are characterizes by the cuttlefish bone imprint. Different rings can be worn together, there could be three different colors of gold or an engagement ring with a sphere can be joined by a wedding ring with an arch that wraps around the sphere.

If you are looking for something completely different, for something unique. If you like architecture and construction design and gold is not a must, than there is one material just for you – concrete. It might sound strange at first but Gravelli design will convince you that concrete wedding ring is exactly what epitomizes the essence of marriage. It's strong but fragile and one have to take care of it to make it last.

ŠPERKY SE SPIRITUÁLNÍM NÁDECHEM

 

Linda Matějovská

ROZHOVOR S MIRKOU TALAVAŠKOVOU NEJENOM O MOOYYY

Lucie Koldová, Anna Steinerová a Mirka Talavašková - tři ženy z různých oborů, které se potkaly u společného projektu. Tím je nová značka šperků s názvem Mooyyy, kterou spojuje inspirace jógou, přírodou a duchovním světem. Téma bylo tedy pro všechny stejné, každá si ale našla svůj osobitý způsob, jak ho uchopit a výsledkem jsou originální a rozmanité kolekce prstenů, náušnic, náhrdelníků a náramků.

GEOMETRICKÁ ELEGANCE

Lucie Koldová je úspěšná designérka, která ve své práci navrhuje světla a nábytek a využívá především materiály jako je kov, dřevo nebo sklo. Její produkty se vyznačují jednoduchostí, hravostí i elegancí. Svůj minimalistický přístup uplatnila i u své kolekce stříbrných a pozlacených šperků Senso, kde pracuje s písmenem Y odvozeného od anglického slova jóga, zároveň však může jejich tvarosloví připomínat i jógové pozice.

SÍLA I ŽENSKOST
Pro Annu Steinerovou je šperk její hlavní doménou. Studovala ho na pražské UMPRUM a pamatovat si jí můžete například díky náušnicím ve tvaru gumových medvídků nebo prstenům s neonovými špagetami či plastovými knoflíky. V její tvorbě se odráží vtip, nadsázka a experiment s nezvyklými materiály. Pro Mooyyy ale vytvořila kolekci Rudra, která se této charakteristice vymyká. Rudra je zkrácený výraz pro posvátná semena Rudraksha z Indie a Srí Lanky, která jsou posvěcena mnichy a slouží k meditaci a rituálním účelům. Anna buď vyzdvihuje jejich přirozenou krásu nebo je kombinuje se zlatem, stříbrem a černou patinou. V obou případech vznikají jemné, nenápadné šperky, které podtrhují ženskost jejich nositelek a navíc jim přináší pozitivní energii, sílu a ochranu.

 
 
 
 
anna3.jpg

NÁVRAT K PŘÍRODĚ

 
 

Poslední autorkou této „spirituální trojice“ je módní designérka Mirka Talavašková, která se s navrhováním šperků seznamovala poprvé. O to víc bylo zajímavé dozvídat se, jaké bylo pozadí vzniku její kolekce, jak vůbec o šperku přemýšlí a co je obecně pro její tvorbu charakteristické.

Ze škály různých kamenů a materiálů si nejdříve intuitivně vybrala lávu, kaučuk, perly a růženín, protože ji zaujal kontrast černé a bílé, a růženín je navíc její osobní kámen, který odpovídá jejímu znamení.
„Začala jsem zkoumat léčivé schopnosti kamenů a zjistila jsem, že to opravdu funguje. Měla jsem nějaké problémy, ale ve chvíli, kdy jsem si pořídila náramky s krystalem, růženínem a fluoridem, začaly postupně odcházet. Jednoduše jsem pocítila jejich energii a díky tomuto osobnímu prožitku mám chuť se tomu věnovat intenzivněji a ráda bych i v budoucnu vytvořila specifický šperk pro každé znamení.“

Ačkoliv bylo pro Mirku setkání se šperkem něco nového, nápadů měla vždy spoustu. Jako módní návrhářka totiž vždy přemýšlí, jak bude oděv fungovat jako celek, takže uvažuje nejen nad designem doplňků, ale i třeba kabelek a bot. Podle jejích slov ale nemůže dělat všechno a zároveň nechce lidem mluvit do jejich řemesla, k jejich oboru má veliký respekt.
„S pomocí Anny Steinerové jsme tedy vytvořily prototypy, které byly zpočátku velmi výstřední a nákladné, ale chtěly jsme experimentovat a zkoušet různé varianty. Z výsledku jsme byly sice nadšené, jenže šperky nic nevypovídaly ani o jedné z nás. Postupně jsme je tedy začaly zjednodušovat až do současné podoby. Bylo pro mě důležité, aby v nich byl další rozměr, další hloubka estetiky, aby to nebylo jen o navlékání korálků, ale aby se ve šperku odráželo moje designérské cítění a úcta k materiálu.“

Vzniká tak elegantní a osobitá kolekce Chia, která v sobě ukrývá i léčivé schopnosti. Lávový kámen uzdravuje a chrání proti negativním vlivům, perla tiší bolest a uklidňuje emoce, růženín zase působí příznivě na naše srdce. 
A Proč se podle Mirky čím dál více lidí k józe a k různým duchovním směrům vlastně obrací?
„Myslím, že je to v současnosti přirozená lidská potřeba. Lidé jsou unaveni materialismem a konzumem. Zdá se, že nastává období, kdy se začínáme znovu navracet k přírodě, ke správným hodnotám a upřímnému, pravdivému životu. Já osobně takovou potřebu mám a vnímám ji intenzivně i ve svém okolí. Lidé se začínají probouzet.“
Mirka do budoucna plánuje vytvořit i další kolekci, kde chce pracovat se stejnými materiály, ale téma jógy a spirituality ještě více rozvine. Nápadů má prý plnou hlavu.

 

Interview with Mirka Talavašková

 

Linda Matějovská

MOOYYY - JEWELERY WITH A SPIRIT

Lucie Koldová, Anna Steinerová and Mirka Talavašková — three women, three different professions meeting at a joint project. The MOOYYY jewelry brand, inspired by yoga, nature and spiritual world. Each one of the women found her own way of capturing the idea and transforming it into a collection of rings, earrings, necklaces and bracelets.

ELEGANT GEOMETRY
Lucie Koldová
is a prolific designer in the field of interior lighting and furniture. She is accustomed to work with materials such as metal, wood and glass. Her designs are simple, playful and elegant.
SENSO collection reflects Lucie's love for minimalism. Silver and gold plated silver jewelry in the shape of letter Y reminds not only the word YOGA but also different yoga postures.

 
 
 
 

POWER AND FEMININITY

Anna Steinerová is a true jeweler. She studied jewelry design at the Prague school of Arts (UMPRUM) and became known through her teddy bear earrings or neon spaghetti and plastic button rings. In her work, there is wit, hyperbole and experiment with unusual materials.
The RUDRA collection for Mooyyy however falls outside this characteristic.
Rudra stands for Rudraksha seeds from India and Sri Lanca. They are blessed by monks and serve for meditation and ritual purposes. Anna honors their plain natural beauty or combines them with gold, silver and black patina. Soft and inconspicuous jewelry brings positive energy, strength and support to it's owner.

 
 
 
 

BACK TO NATURE

 
 

Last of the Mooyyy spiritual trio is fashion designer Mirka Talavašková. 
Mooyyy is her first work in the field of jewelry. It was interesting to hear about the genesis of the collection about her creative thinking and what is characteristic of her work.

 
 
 
 

From the collection of different stones and materials she picked out intuitively lava stone, rubber, pearls and rose quartz. The contrast of black and white won her attention, also rose quartz is Mirka's personal stone based on the zodiac.
„I started to study healing properties of different stones and I discovered that it really works. I had some problems but they started to go away when I got a bracelet with crystal, rose quarts and fluoride stones. Simply I sensed the energies and thanks to this experience I wish to continue with this work. I would love to make specific jewelry for each zodiac sign.„
Even if jewelry design was new to Mirka she did not lack ideas. As a fashion designer she needs to think about the whole “ LOOK “. So, it is not only clothes that she considers but also shoes, bags and jewelry. On the other hand she does not want to do everything. She does not feel like stepping into other design territories.

 
 
 
 

„ Together with Anna Steinerová we shaped prototypes that were at first quite extravagant and costly, but we wanted to experiment and try different possibilities.We were excited by the results but the jewelry did not reflect anything from us.Then we started to refine until the present form.It was important to me that there was another dimension in them, esthetic profoundness, that it was not only about threading the beads but about my design beliefs and respect for the material„
That was the birth of CHIA collection, that conceals healing properties. Lava stone restores to health and protects against harmful elements, pearl soothes pain and calms emotions, rose quartz has positive effect on the hears.
Why do according to Mirka so many people turn to yoga and spirituality?
„I think this is a natural human need. People are tired of materialism and consumer lifestyle. 
It seems that time came, when people are returning to nature, to real values and honest and truthful life.I personally feel such a need and I observe it also around me. People are waking up.“
Mirka plans to create another jewelry collection using the same materials cultivating the theme of Yoga and spirituality. Her head is full of ideas.

 

ROZHOVOR S KLÁROU ŠÍPKOVOU

 

Linda Matějovská

V MÝCH OČÍCH JE OCEL JEDNODUŠE DOKONALÁ

Potkaly jsme se s Klárou Šípkovou v nedávno otevřeném Showroomu v Klimentské ulici, který funguje jako obchod a zároveň je to i její ateliér. Sdílí ho společně s dalšími autory, kteří dohromady spoluutváří zajímavý kreativní prostor plný kvalitního českého designu.
Většina jejích šperků vychází z geometrických tvarů a čistých forem a k jejich tvorbě často používá technologii laseru. To ale neznamená, že by se v nich neodrážela i řemeslnost. „Vždy se snažím o dokonalost. „Moje šperky sice vypadají jako vyrobené jen pomocí stroje, ve skutečnosti ale je za nimi ukrytá i spousta ruční práce, která není vidět. S každým kouskem strávím tolik času, dokud nejsem s výsledkem naprosto spokojená.“
Klářiny šperky jsou charakteristické originálním tvaroslovím a nevšední krásou a jsou určené těm, kteří se nebojí vyniknout. Zajímalo mě, jak nad svými šperky přemýšlí, co ji inspiruje a co dělá, když zrovna nic netvoří.

Nejraději z tvých šperků mám kolekci „My Lace“. Překrýváš přes sebe tenké vyfrézované  plátky z nerezové oceli a vytváříš tak různé optické iluze. Baví mě, jak tyto šperky připomínají díla Vasarelyho a jiných op-artových umělců. Nechala ses jimi ovlivnit? 
Ne pravda, že optické klamy a iluze, třeba od M.C. Eschera, mě vždycky zajímaly. Tahle kolekce je inspirovaná hlavně moiré efekty, překrýváním rastrů. Po škole jsem totiž chvíli pracovala v jedné obrovské tiskárně, kde se zpracovávaly obaly na potraviny a já pro ně dělala DTP. Jednotlivé rastry tiskových barev se vyvolávaly na negativy a já kontrolovala, jestli správně seděly všechny přetisky, takže jsem se tam s těmi moiré efekty denně setkávala.

A jak jinak vypadá proces vzniku tvých šperků?
Každá kolekce má úplně jiný příběh a také jinak vzniká... Fascinují mě exaktní tvary a ty v ruce nenakreslíš, takže si šperky kreslím spíš v Illustratoru nebo 3d programu v počítači. U jiných zkouším proporce a tvary v reálných modýlkách z měkčích materiálů anebo vzhled vychází z konkrétních technologických možností zpracování kovu.

To ale pro šperkaře není úplně obvyklé, aby modelovali svoje kolekce v grafických programech, ne? 
Moje zaměření byla nejdřív grafika, kterou jsem studovala na střední, takže jsem si původně myslela, že se jí budu dál věnovat, ale pak mě sezení za počítačem přestalo bavit a na UMPRUM už jsem se hlásila na šperk. K 3D navrhování jsem se zase dostala přes stáž na průmyslovém designu, takže grafika a přístup designéra se do mojí tvorby hodně promítají. 
Každý šperkař z našeho uskupení UNOSTO má ale svůj osobitý a netradiční způsob práce. Třeba Markéta Richterová ke šperku přistupuje jakosochařka, vezme si blok corianu (umělý kámen, pozn. red.) a z toho vybrousí náušnice nebo náramek. Jiný je zase experimentátor, láká ho hra s rozmanitými, pro šperk netradičními, materiály, zkoumá jejich vlastnosti, barví je, ohýbá, nahřívá, odlévá a z toho mu pak pod rukama vznikne něco krásného.

Kvůli kolekci „Structures“ jsi kontaktovala továrnu na pružiny. Jak ses k této spolupráci dostala? Rozbila se ti postel?
Pružiny mě něčím fascinují. Už ani nevím, kdy to začalo. Ale jo, vím! Rozebírala jsem propisky a schovávala si z nich pérka. Bavil mě na nich ten pravidelný opakující se moment, ta cykličnost.
Téma nekonečnosti je mi obecně blízké.

Stejně jako chirurgická ocel, se kterou nejastěji pracuješ. Občas se ale setkávám s názorem, že lidé do šperků z chirurgické oceli nechtějí tolik investovat, a raději si koupí stříbrné nebo zlaté. 
Zákazníci si kupují moje šperky protože mají specifický design a je v nich ukrytý osobní příběh, na materiál nijak negativně nereagují... Každopádně nerez vydrží mnohem déle než stříbro! Nerez je tvrdá, ušlechtilá a nekoroduje jako stříbro. Díky pevnosti si můžu dovolit spoustu jemných detailů a subtilních konstrukcí, výsledný šperk pak je navíc lehký i pevný zároveň. V mých očích je ocel jednoduše dokonalá.

Výjimkou byl tvůj projekt „Emoce“ a nejnovější kolekce broží „Lunární fáze“, kde je hlavním materiálem Barrisol, polyvinylová fólie, která se používá v architektuře a interiérovém designu. S ní jsi vytvořila kolekci broží, které reprezentují různé pocity, jako je radost, strach nebo naděje. Měla jsi v tu dobu chuť zkusit si něco nového?
Je pravda, že jsem měla chuť na nějaký experiment, ale byla to spíše shoda okolností co mě inspirovalo s tímto materiálem pracovat. Můj přítel je architekt a on byl v rámci jednoho svého projektu pozván na exkurzi do továrny ve Francii, kde se Barrisol vyrábí. Měl tam jet se svým kolegou, ale nakonec jsem místo něj jela já. A tak to vzniklo. Ale je pravda, že když člověk pracuje pořád jenom s jedním materiálem, tak ho to začne trochu nudit. Takže podvědomě jsem možná potřebovala změnu. A takhle to v životě podle mě chodí. Když člověk naslouchá svým pocitům, tak ho to vede dobrým směrem a většinou se tajná přání nakonec zhmotní.

Na loňském Designbloku jsi pak představila svůj poslední soubor šperků s názvem „Time“, co bylo impulsem tady?
Čas je jedno z dalších témat, které mě zajímá. Stejně jako nekonečnost, pohyb, emoce nebo hudba, to jsou všechno abstraktní pojmy, se kterými se každý může ztotožnit. Všichni kolem mě pořád opakují, jak něco nestíhají, jak nemají čas a že se dny pořád zrychlují. S časem prostě bojujeme všichni. Tak jsem začala analyzovat jednotlivé časové úseky, jako je minuta, den nebo rok, a to byla základní inspirace pro rozměry mých broží a náhrdelníků.  

Kde vlastně hledáš inspiraci? Sleduješ trendy na internetu?
Myslíš Pinterest? Jasně, sleduji, co kde vzniká. Naopak, bylo by hloupé se o to nezajímat! Ujasňuji si tím ale spíše svůj vkus, než že bych se inspirovala konkrétními šperky. Člověk si krystalizuje názory na to, co ho zajímá. Všechno, co člověk vidí, si někam ukládá, a to se pak do šperku promítne. A také mě to osobně posouvá. 
Jinak ale zpracovávám především témata, která vychází ze mě. Je to moje osobní hra s příběhy a experiment, ve kterém hledám ideální tvary a proporce ve vztahu k lidskému tělu.

A čím se nejčastěji odreaguješ, když netvoříš?
Celé léto třeba jezdím na skútru. Vlastním Piaggio, které mi přítel vytunil, takže na magistrále dávám i 100 km/h. A pak taková ta klasika jako jsou procházky, jóga, plavání. Chtěla bych také víc cestovat! Neumím ale moc plánovat, takže se mi to zatím moc nedaří. 
Moje práce mě ale naštěstí hodně baví, takže se tak často odreagovat nepotřebuji.

 

INTERVIEW WITH KLÁRA ŠÍPKOVÁ

 

Linda Matějovská

IN MY EYES, STEEL IS SIMPLY PERFECT

I met Klara Sipkova in the Showroom recently opened in Klimentská Street. This place functions both as the shop and her studio. She shares it with other artists, who together create an interesting space full of Czech design.
Most of her jewellery is based on geometric shapes and pure forms and she often uses laser technology. This does not mean there is no craftsmanship involved. "I always aim for perfection. My jewellery might look like it was made by a machine, but in fact there is a lot of manual work behind the process. I spend time with each piece until I'm absolutely satisfied with the result."
Klara's jewellery is characterised by an original morphology and unusual beauty and is intended for those who are not afraid to stand out. I asked her what her approach to jewellery is, what inspires her and what she enjoys doing in her free time.

One of my favorite jewelry collections is your “My Lace". I find in it similarities with the works of Vasarely  and other op-art artists. Did they influence you?
That is true, I enjoy optical illusions or M.C. Escher work. This collection was inspired mainly by moiré effects, overlapping grids. After graduating I worked in one huge print company where food packaging was made. I was checking there the prints. So I got to see the moiré effects on a daily basis. 

How does your creative process look like?
Almost all of my ideas I first draw on my computer before sending them to laser processing.
I use different exact shapes which you cannot draw in hand, so you can say I use the computer instead of my pencil.

But that is not very usual, or is it?
I graduated in graphic design at high school,  then I continued with my education in the same field. So initially I thought that this would be my career path, but then I got bored by it. When I enrolled at Academy of Arts Architecture and Design I already knew it was jewelry I wanted to study. I became familiar with 3D jewelry during my internship in an industrial design studio. Both graphic design and 3D design reflect in my work a lot.
Other jewelers have other different innovative approaches. Marketa Richterova for example is a sculptor, she usesblocks of Corian to create her earrings or bracelets. Others who love to experiment try new materials. They examine their characteristics, color them, bend them, burn them and then create something beautiful out of it. From our creative group UNOSTO I am probably the only one using computer. Except for the “Structures” and the "Time" collections I made everything in graphic programs.

You started cooperation with coil springs manufacturer when creating the “Structures” collection. How did this collaboration work ?
The springs somehow fascinate me. I cannot remember when it started. Oh wait, I can. I was disassembling pens and kept those little springs. I enjoyed their repetitiveness. The infinity theme is very close to me.

You must feel a close connection to steel as well. I have a feeling that people prefer to invest in gold and silver jewelry rather than in steel one.
But steel lasts so much longer than silver! Steel is a strong and noble material, it does not corrode like silver does. Thanks to its strength I can create many fine details and the jewelry is light and fragile at the same time. Technologies  that I use, such as cutting and milling, are ideal for this kind of material. In my eyes, steel is simply perfect.

In your “ Emotions” collection you worked with Barrisol material and made brooches. Each one represents a different feeling, such as joy, fear or hope. Were you in a mood to try yet another material?
It was rather a coincidence. My boyfriend is an architect and he had been invited to a factory in France where this material is produced. He was supposed to go with a colleague, but I went instead. And that's is how it started. 
When someone works with only one material, he might get a little bored. So maybe subconsciously I needed a change. And that's how it works in my life. If I listen to my feelings and desires, they eventually materialize.

At Designblok 2015 you presented your “TIME” collection. What was your inspiration for this one ?
Time is a concept that I like a lot. Just like infinity, movement or music, time is an abstract concepts everyone can relate to. I hear people around me complaining about lack of time, about how they have to rush and how everything is getting faster. We all need to cope with time. So I started to analyze the various time units such as minute, day, year and I derived from them the size of component parts for my brooches and necklaces.

Where do you look for your inspiration? Do you follow trends on the internet?
Do you mean Pinterest?:) Sure, I keep track of what is going on around me. It is helping me to clarify my taste and opinions rather than bringing inspiration for shapes. What I see around me I store within me and it later reflects in my work. 
I do focus on themes that rise from within of myself. It's my personal game, an experiment in which I am seeking the perfect shapes and proportions.

Where do you charge your energy when you aren’t working?
In summer I love riding my moped. I have a Piaggio  that my boyfriend tuned, so it can go up to 100 km/h. I like ordinary activities such as walking, practicing yoga or swimming. I would love to travel more! Unfortunately neither I nor my boyfriend are good at making plans so we had not been traveling much. Fortunately my work is my hobby so I do not need distractions very often.

 

NAPSALI O NÁS

 

V kouzelném prostředí Malé Strany v Nerudově ulici, ve které se nacházejí jedny z nejkrásnějších domů města, sídlí Galerie Designum, moderní český designový concept store.

V Galerii Designum najdete designové výrobky od nejlepších českých renomovaných umělců i mladých talentovaných návrhářů. Český design po celém světě proslavuje jeho originalita, avantgarda i elegance. Zdejší návrháři znovu a znovu prokazují, že mají pověstné zlaté ruce, které jsou schopny navrhovat a vytvářet krásné a funkční předměty. V tomto útulném butiku/galerii naleznete řadu českých designových kusů, včetně porcelánu, křišťálu a krásných šperků. Jsou tu i ručně vyráběné produkty od zvučných jmen jako Daniel Piršč, Jiří Pelcl, Věra Nováková, Bomma (František Vízner), Zorya (Daniel Pošta a Zdeněk Vacek), Studio Dechem, Porigami, Krikri, Hanuš Lamr a Eva Růžičková. Galerie Designum dává prostor i mladým návrhářům a umělcům, jako jsou 27Jewelry, Jana Štefková a Sebastián Kitzberger. Někteří z těchto mladých talentů ještě studují na uměleckých školách, zatímco jiní již začínají svou nezávislou kariéru. Mnoho ze zde představovaných kousků jsou opravdové originály, jež zaujmou ty z Vás, kteří chtějí rozšířit svoje designové sbírky. Máte-li zájem o český design, pak se určitě zastavte v Galerii Designum ještě dnes.

 
Source: http://www.svoboda-williams.com/lifestyle/...