ŠPERKY SE SPIRITUÁLNÍM NÁDECHEM

 

Linda Matějovská

ROZHOVOR S MIRKOU TALAVAŠKOVOU NEJENOM O MOOYYY

Lucie Koldová, Anna Steinerová a Mirka Talavašková - tři ženy z různých oborů, které se potkaly u společného projektu. Tím je nová značka šperků s názvem Mooyyy, kterou spojuje inspirace jógou, přírodou a duchovním světem. Téma bylo tedy pro všechny stejné, každá si ale našla svůj osobitý způsob, jak ho uchopit a výsledkem jsou originální a rozmanité kolekce prstenů, náušnic, náhrdelníků a náramků.

GEOMETRICKÁ ELEGANCE

Lucie Koldová je úspěšná designérka, která ve své práci navrhuje světla a nábytek a využívá především materiály jako je kov, dřevo nebo sklo. Její produkty se vyznačují jednoduchostí, hravostí i elegancí. Svůj minimalistický přístup uplatnila i u své kolekce stříbrných a pozlacených šperků Senso, kde pracuje s písmenem Y odvozeného od anglického slova jóga, zároveň však může jejich tvarosloví připomínat i jógové pozice.

SÍLA I ŽENSKOST
Pro Annu Steinerovou je šperk její hlavní doménou. Studovala ho na pražské UMPRUM a pamatovat si jí můžete například díky náušnicím ve tvaru gumových medvídků nebo prstenům s neonovými špagetami či plastovými knoflíky. V její tvorbě se odráží vtip, nadsázka a experiment s nezvyklými materiály. Pro Mooyyy ale vytvořila kolekci Rudra, která se této charakteristice vymyká. Rudra je zkrácený výraz pro posvátná semena Rudraksha z Indie a Srí Lanky, která jsou posvěcena mnichy a slouží k meditaci a rituálním účelům. Anna buď vyzdvihuje jejich přirozenou krásu nebo je kombinuje se zlatem, stříbrem a černou patinou. V obou případech vznikají jemné, nenápadné šperky, které podtrhují ženskost jejich nositelek a navíc jim přináší pozitivní energii, sílu a ochranu.

 
 
 
 
anna3.jpg

NÁVRAT K PŘÍRODĚ

 
 

Poslední autorkou této „spirituální trojice“ je módní designérka Mirka Talavašková, která se s navrhováním šperků seznamovala poprvé. O to víc bylo zajímavé dozvídat se, jaké bylo pozadí vzniku její kolekce, jak vůbec o šperku přemýšlí a co je obecně pro její tvorbu charakteristické.

Ze škály různých kamenů a materiálů si nejdříve intuitivně vybrala lávu, kaučuk, perly a růženín, protože ji zaujal kontrast černé a bílé, a růženín je navíc její osobní kámen, který odpovídá jejímu znamení.
„Začala jsem zkoumat léčivé schopnosti kamenů a zjistila jsem, že to opravdu funguje. Měla jsem nějaké problémy, ale ve chvíli, kdy jsem si pořídila náramky s krystalem, růženínem a fluoridem, začaly postupně odcházet. Jednoduše jsem pocítila jejich energii a díky tomuto osobnímu prožitku mám chuť se tomu věnovat intenzivněji a ráda bych i v budoucnu vytvořila specifický šperk pro každé znamení.“

Ačkoliv bylo pro Mirku setkání se šperkem něco nového, nápadů měla vždy spoustu. Jako módní návrhářka totiž vždy přemýšlí, jak bude oděv fungovat jako celek, takže uvažuje nejen nad designem doplňků, ale i třeba kabelek a bot. Podle jejích slov ale nemůže dělat všechno a zároveň nechce lidem mluvit do jejich řemesla, k jejich oboru má veliký respekt.
„S pomocí Anny Steinerové jsme tedy vytvořily prototypy, které byly zpočátku velmi výstřední a nákladné, ale chtěly jsme experimentovat a zkoušet různé varianty. Z výsledku jsme byly sice nadšené, jenže šperky nic nevypovídaly ani o jedné z nás. Postupně jsme je tedy začaly zjednodušovat až do současné podoby. Bylo pro mě důležité, aby v nich byl další rozměr, další hloubka estetiky, aby to nebylo jen o navlékání korálků, ale aby se ve šperku odráželo moje designérské cítění a úcta k materiálu.“

Vzniká tak elegantní a osobitá kolekce Chia, která v sobě ukrývá i léčivé schopnosti. Lávový kámen uzdravuje a chrání proti negativním vlivům, perla tiší bolest a uklidňuje emoce, růženín zase působí příznivě na naše srdce. 
A Proč se podle Mirky čím dál více lidí k józe a k různým duchovním směrům vlastně obrací?
„Myslím, že je to v současnosti přirozená lidská potřeba. Lidé jsou unaveni materialismem a konzumem. Zdá se, že nastává období, kdy se začínáme znovu navracet k přírodě, ke správným hodnotám a upřímnému, pravdivému životu. Já osobně takovou potřebu mám a vnímám ji intenzivně i ve svém okolí. Lidé se začínají probouzet.“
Mirka do budoucna plánuje vytvořit i další kolekci, kde chce pracovat se stejnými materiály, ale téma jógy a spirituality ještě více rozvine. Nápadů má prý plnou hlavu.