Příběhy ukryté do snubních prstenů

Linda Matějovská

Svatby už dnes dávno nemusí probíhat v uniformním duchu nebo podle představ příbuzných. Nemusíte se oblékat do šlehačkových šatů, ani si nechávat vázat kytici z babiččiných oblíbených karafiátů. S klidným srdcem můžete vynechat i naškrobené ubrusy, fotografa z agentury a pětipatrový dort z přeslazeného marcipánu.

Naopak, můžete si uspořádat svatbu podle svých přání a na míru tomu, co je vám opravdu blízké. To platí i pro snubní prsteny, které mohou vypadat úplně jinak než jako dva strojově zpracované kroužky, které si vyberete v záplavě podobně vypadajících v anonymním prostředí klenotnictví. Máte možnost oslovit některého z českých šperkařů, jež spojuje ruční práce, osobní přístup a především vášeň pro jejich práci.

Pro 27JEWELRY Lenky Šváchové je charakteristická hra s různými materiály a fascinace samotným procesem tvorby šperku, na jehož konci je často nepředvídatelný výsledek. Její šperky jsou organické, živé, nepravidelné a rozhodně ne prvoplánové. 
Ve tvorbě na zakázku se snaží vyhovět představě snoubenců, tak aby se s prsteny mohli ztotožnit, ale zároveň neztratily na jejím osobitém rukopisu. Často vychází z předem vytvořených kolekcí a prsteny jen upraví podle specifických přání. Oblíbeným požadavkem je například rozdílná podoba pánského a dámského prstenu, ale tak, aby je spojoval stejný princip. 
Můžete si například nechat vyrobit prsten s otiskem prstů toho druhého, s kamínkem uvnitř i vně, nebo dva tvarově odlišné prsteny, které do sebe zapadají a tvoří tak jeden celek. 

Symbolika vzájemné sounáležitosti v podobě dvou prstenů, které se do sebe zaklesnou jako mysli snoubenců, se objevuje i u Kláry Šípkové. Ta narozdíl od 27JEWELRY upřednostňuje čisté tvary a minimalistické provedení. Prsteny může spojovat nenápadně zabudovaný magnet, jednoduchá linie nebo významné datum. Nejvíce ji fascinuje práce s chirurgickou ocelí, v případě snubních prstenů se ale nebrání ani jiným materiálům, jako je bílé zlato nebo vsazené brilianty. Pokud hledáte nadčasovou krásu, která neomrzí, najdete ji u Kláry.

S nadčasovým designem pracuje i Věra Nováková, která navíc doplňuje jednoduché linie svých prstenů o výraznou strukturu otisku sépiové kosti. Mezi sebou se navíc dají různě kombinovat, můžete si tak vybrat například ze tří barev zlata a zásnubní prsten s kuličkou doplnit o snubní v podobě ladného oblouku, který ho obepíná

Možná ale hledáte něco úplně jiného. Něco výjimečného a unikátního jako je váš vztah. Pokud jste navíc architekti nebo stavaři, a zlato je vám trochu cizí, nabízí se pro vás jeden netypický, zato výstižný materiál - beton. První asociace mohou být rozpačité, zvlášt když si pod pojmem beton představíme jen nudné, těžké kvádry. Jenže firma Gravelli vás může snadno přesvědčit, že betonový snubní prsten je přesně to, co nejlépe vystihuje podstatu manželství.  Vlastně je k této myšlence přivedl jejich první zákazník, pro kterého zlatý prsten neměl hodnotu, a hledal něco, co nikdo jiný nemá. A našel. Betonové prsteny totiž přesně charakterizují vztah dvou manželů, jsou křehké a člověk se o ně musí starat, aby mu dlouho vydržely. 

Přístupů, materiálů a variant se nabízí spousta a tak vybrat si snubní prsten, který vám bude blízký, by nemělo být těžké. Mnohem těžší bude vybrat si správně i toho pravého…